Az európai EN 50131 szabvány négy biztonsági fokozatot (Grade-et) definiál a riasztórendszereknek.Minél magasabb a Grade, annál erősebb védelmet nyújt a rendszer – A következőkben röviden összefoglaljuk, mit jelentenek az egyes fokozatok, és kinek melyik a legmegfelelőbb.
Grade 1: Alacsony biztonsági szint, kis kockázatú környezetben (lakóházak). A behatoló minimális tudással rendelkezik, csak egyszerű eszközökkel (pl. bontókalapács, csavarhúzó) próbálkozik, ezért a rendszer csak alapvető védelmet nyújt. Kis értékű családi házakban vagy kisebb üzlethelyiségekben, alacsony betörési kockázatú helyeken elegendő a legalsó fokozatú védelem. Itt alapvető riasztórendszert használunk, amely egyszerű érzékelőkkel és hangjelzéssel biztosít védelmet. A rendszer csak helyben jelzi a betörést (pl. belső szirénával), nem szükséges automatikus távfelügyelet. Ajánlott eszközök például:
- Beltéri mozgásérzékelők (infravörös szenzorok)
- Ajtó- és ablaknyitás-érzékelők (mágneskapcsolók)
- Belső sziréna (riasztáskor hallható hangjelzés)
- Egyszerű kezelőpanel kódkulccsal vagy PIN-kóddal
- Tartalék akkumulátoros tápellátás (áramkimaradás elleni védelem)

Grade 2: Közepes biztonság, például kis üzletek vagy irodák védelme. A tolvaj már valamennyire ismeri a riasztórendszereket és többféle eszközt használhat (például multimétert a vezetékek ellenőrzésére). A rendszer továbbra is viszonylag egyszerű, de már kiegészítő védelmi elemek is bekerülnek. A ki- és belépés észlelésén túl már üvegbetörés-érzékelőket, erősebb mozgásérzékelőket is használunk. Fontos a tulajdonos értesítése is (például SMS-ben vagy mobil applikáción keresztül), így már beépíthető GSM-modul. Jellemző eszközök:
- Üvegbetörés-érzékelők az ablakoknál
- Mozgásérzékelők nagyobb hatótávolsággal
- Kültéri sziréna villogó jelzőfénnyel
- GSM-kommunikációs egység a riasztás automatikus küldéséhez
- Távoli értesítés SMS-ben vagy mobilalkalmazásban
- Mozgásérzékelős biztonsági világítás a külső területeken

Grade 3: Magasabb fokozat, nagyobb értékű ingatlanokhoz (bankfiók, nagyobb üzlet, közintézmény). A betörő profi szintű, jó műszaki ismeretekkel rendelkezik, és kifejezetten erre való szerszámokkal (fúrógép, speciális vágószerszám). Magas értékű ingatlanoknál, irodáknál vagy üzlethelységeknél a Grade 3 jelenti a szakmai szintet. Ilyen helyeken professzionális, megbízható rendszert telepítünk: többféle érzékelőt, erős riasztásjelzőt és állandó távfelügyeletet. A rendszer két csatornás kommunikációt használ (vezetékes telefonvonal és mobil/internet), és a riasztást egy biztonsági központ kezeli. Ajánlott eszközök például:
- Kombinált beltéri mozgásérzékelők (több technológiával a téves riasztások csökkentéséhez)
- Kültéri érzékelők (például kerítésérzékelők vagy kültéri PIR)
- Nagy teljesítményű kültéri sziréna erős hanggal és/vagy villogó fénnyel
- Többcsatornás kommunikáció (vezetékes vonal + mobil vagy internet) a jelátvitel biztosítására
- 24/7 távfelügyelet (riasztások központi feldolgozása) és eseménynaplózás
- Elektronikus beléptetőrendszer (PIN-kódos zár vagy kártyás hozzáférés) a védett területeken
- Szakember által telepített és karbantartott rendszer

Grade 4: Legmagasabb védelem, kiemelten értékes helyeken (bankok, ékszerboltok, múzeumok). A támadó teljes körű tudással és speciális eszközökkel rendelkezik, az akciót alaposan megtervezi, és akár falon/födémen áttörve is behatolhat. A Grade 4 a legmagasabb biztonsági szint, kizárólag kiemelt kockázatú objektumoknál (például kormányzati épületek, bankok, múzeumok) használatos. Itt minden lehetséges réteg bevetésre kerül: belső és külső érzékelők kombinációja, térfigyelő kamerák és szigorú beléptetés-ellenőrzés. A rendszer önvédelme kiemelt (például betörésálló burkolat a központi egységnek), kommunikációja titkosított és redundáns, és állandó rendőrségi vagy profi felügyelet kapcsolódik hozzá. Jellemző eszközök:
- Többrétegű érzékelés (mozgás, rezgés, légnyomás, hőérzékelők kombinációja)
- Külső védelmi zóna (kerítésérzékelők, infravörös sorompók)
- Teljes integrált megfigyelőrendszer (riasztók, kamerák és beléptetés egyetlen rendszerben)
- Titkosított, többcsatornás kommunikáció (több átviteli útvonal a folyamatos működéshez)
- Nonstop professzionális felügyelet (biztonsági szolgálat vagy központi diszpécser) és szükség esetén rendőrségi értesítés
- Erős fizikai védelem (betörésálló ajtók, páncélszekrény a vezérlőnek)
- Zárt tápellátás redundáns akkumulátorokkal (áramkimaradás-értesítés, UPS)

Kinek melyik Grade a megfelelő?
- Magánlakások, családi házak: általában Grade 1–2 is elegendő, mivel itt alacsonyabb a kockázat.
- Kis üzletek, irodák: célszerű Grade 2–3 rendszer. Itt már gyakrabban tartanak értékes árut, a betörők gyakorlottabbak lehetnek, és a biztosítók is szigorúbb feltételeket támaszthatnak. (A gyakorlatban Grade 2-t javasolják a legtöbb kis bolt és iroda védelmére)
- Nagy értékek, kiemelt helyek (bank, ékszerbolt, raktár): Grade 3–4 a javasolt, hogy szinte minden támadási módot kivédjünk. Ezen a szinten már a legmagasabb szintű rendszert igényeljük, amelyet a biztosítók is elvárnak az értékes vagy drágán berendezett létesítményeknél.
Összefoglalva: a Grade-besorolás egyszerűen megmutatja, hogy mekkora védelmi szintű riasztórendszert érdemes választani. Nagyobb érték és kockázat esetén válasszunk magasabb Grade-et. Mindenképp érdemes biztonságtechnikai szakemberrel egyeztetni, hiszen sok biztosító és szabvány is előírja a megfelelő fokozatot. Így elkerülhetők a kellemetlen meglepetések, és hatékony védelmet biztosíthatunk otthonunknak vagy vállalkozásunknak.